Kaş ta Gezilecek Yerler

Kaş İlçesi’nin muhakkak gezilip görülmesi gereken doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve antik kentleri size sunuyoruz.

1. Kekova Bölgesi

kekova bölgesi

Kekova Bölgesi, Antalya İlinin batısında Demre ile Kaş İlçeleri arasında yer alan Kekova Adası ve daha küçük adacıkların çevrelediği çok özel koylardan oluşan gizli bir cennettir. Antik Likya bölgesinin tarih ile doğanın iç içe geçtiği çok özel bir bölgesidir. Denizi okadar özel bir mavi, turkuaz renge sahiptir ki, “Kekova mavisi” diye bir renk tanımı vardır. Bölge gezisinin başlangıç noktası Kale İskelesi Üçağız’dır. Araçınızı burada bırakarak tekne ile Kale (Simena)’ye gidebilir ve burada konaklayabilirsiniz. Yine tekne gezisi ile Kekova Adası – Batık Şehir, Tersane Koyu, Akvaryum koyu gibi yerleri gezip buralarda yüzebilirsiniz.

2. Patara Antik Kenti

patara antik kenti

Patara Antik Kenti Kalkana 16 km, Kaş’a ise 42,5 km uzaklıktadır. Kaş Fethiye karayolunun 10. km de Ova Beldesi girişindeki göbekten sahile Patara (Gelemiş Köyü) yönüne dönülerek ulaşılır. Gelemiş Köyünü geçince gişelerden giriş yapılıyor ve antik kent başlıyor. Patara Antik Kenti geniş bir alana yayılmıştır. Gezi planı yaparken geniş bir zaman ayırmakta ve yürüyüş yapmaya hazırlıklı olmakta yarar var. Antik kentin devamında meşhur Patara Plajının halka açık kısmına ulaşılmaktadır. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları .

3. Saklıkent Kanyonu

saklıkent kanyonu

Antalya ve Muğla il sınırları içinde yer alan Saklıkent Milli Parkının en bilinen yeri Saklıkent Kanyonu dur. Eşen Çayının bir kolunun kaynağını barındırmaktadır. Kanyonun Antalya’ya yaklaşık 200 km, Fethiye’ye 47 km, Kaş’a ise 64 km uzaklıktadır. Günlük kıyafetleriniz ile yürüyebileceğiniz alan çok uzun değildir. Gişelerden geçtikten sonra kanyon yamaçlarına yapılmış yol/köprüden geçip geniş ağaçlıklı çarpıcı bir alana geliyorsunuz. Burada yerden kaynayan sular, etraftaki yamaçlardan dökülen çeşitli boylardaki şelaleler ve su sesi çok güzel.

4. Letoon Antik Kenti

letoon antik kenti

Letoon Antik Kenti Fethiye İlçesi Kumluova Beldesi sınırları içinde yer alır. Kaş Kınık Beldesine (Xanthos Antik Kentine) yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Patara Antik Kentine uzaklığı 24 km dir. Kaş ilçesine uzaklığı ise 51 km dir. Letoon Antik Kenti düz ve çok geniş olmayan bir alanı kaplamaktadır. Fakat barındırdığı eserler, onarılan anıtlar ve hikayesi için muhakkak görülmelidir. Letoon, Xanthos ve Patara tam gün ayırmak şartı ile aynı gün içinde gezilebilir. Gezi planlaması yapmak için tüm antik kentlerin tek bir harita üzerinde işaretli olduğu “Antalya Turizm Haritası” nı kullanabilirsiniz.

5. Xanthos Antik Kenti

xanthos antik kenti

Kalkan yönünden gelip Kınık Beldesi içine girince ana cadde Atatürk heykelinin orada ikiye ayrılıyor, sağ taraftaki yoldan ilerleyip, tepenin eteğine gelince sola devam ediniz. Tepeye tırmanan yol sizi Likyanın başkenti Xanthos Antik Kentine ulaştıracaktır.

6. Kaputaş Plajı

kaputaş plajı

Doğal sit alanı olan Kaputaş Plajı Kaş Kalkan yolu üstünde yer almaktadır. Bu çok özel doğa harikası plaj Kaş’ a 20 km, Kalkan’ a ise 10 Km uzaklıktadır. Özel araçlar için otopark yeri çok kısıtlı olup araçlar karayolu üzerinde banketlere park etmektedir. Yaz aylarında Kaş’tan Kaputaş Plajına ve Kaputaş Plajı, Kalkan, Patara arasında düzenli minibüs seferleri vardır. Plaj Kaş Belediyesi tarafından işletilmektedir.

7. Kalkan Beldesi

kalkan beldesi

Kalkan Beldesi Antalya’nın Kaş İlçesine bağlıdır. Kalkan’ın, Kaş’a uzaklığı 25 km. dir. Çok güzel bir koyun kıyısına kurulmuştur. Otelleri, pansiyonları, restoranları, eğlence yerleri, plajları ve alışveriş yerleri ile her yıl binlerce turiste hizmet vermektedir. Antalya’nın ağırlıklı olarak Avrupalı turistleri ağırlayan önemli bir turizm merkezidir. Kalkan, Antalya’ya kıyıdan 215 km, yayladan 234 km uzaklıktadır. Ünlü Patara Plajı Kalkan merkezine 16 km uzaklıktadır. Kalkan merkezde yat limanı yanında yılın 9 ayı denize girilebilen Mavi Bayraklı “Kalkan Halk Plajı” yer almaktadır.

8. Aziz (St.) Nikolaos Müzesi(Noel Baba)

noel baba klisesi

Dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolas, Lykia bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Patara’da doğmuş ve Myra’da (Demre) yaşamıştır. Aziz Nikolaos Myra’da piskoposluk yapmıştır. Aziz Nikolaos’ın saygın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağlamıştır. Fakirlerin kurtarıcısı, denizcilerin ve öğrencilerin koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nikolas için öldükten sonra Myra’lılar onun adına bir kilise inşa ederek içindeki lahite koydular. Aziz Nikolaos Kilisesi’nin bulunduğu Mayra kentinin Likya Bölgesinin başkenti .

9. Myra Antik Kenti

myra antik kenti

Myra Antik Kenti, Antalya İli’nin Demre İlçe merkezinde yer alan antik Likya kentidir. Likya Birliğinin altı büyük kentinden biri olan Myra’nın M.Ö. 5. yy dan itibaren varlığını sürdürdüğünü kanıtlayan bulgulara rastlanmıştır. Aziz Nikolas’ın piskoposluk yaptığı yer olması ile ünlenen Myra Antik Kenti’nin adı “Yüce Ana Tanrıça’nın yeri” anlamına gelmektedir. Şehirin en önemli yapısı olan St. Nikolas Kilisesi 1034’te Arap akınları sonucu uğradığı işgalde yıkılmıştır.

10. Likya Uygarlıkları Müzesi

likya uygarlıkları müzesi

Antalya Demre İlçesi Çayağzı bölgesinde Myra Antik Kentinin liman şehri olan Andriake Örenyeri içinde tarihi bir binada kurulmuştur. Likya Uygarlıklarına ilgi duyan herkesin muhakkak gezip görmesi gereken çok güzel bir eser ortaya çıkarılmış. 2017 Yılında giriş fiyatı 5,00 Tl dir. Müzekart’da geçerli olan girişle birlikte hem çok iyi düzenlenmiş Andriake Antik Kentini hem de müzeyi geziyorsunuz. Girişte görevliler sizi zaten yönlendirecekler ama yinede sarnıça inip gezmeyi ihmal etmeyiniz. Bilet gişelerinden geçtikten sonra gelen salonda yaklaşık 8 dakika süren Likya Uygarlıkları ile ilgili bilgilendirme .