Kaş ta Aktiviteler

Kaş’ta Tüplü Dalış (Scuba Diving)

Kaş, tüplü dalışta Türkiye’nin önde gelen dalış noktalarından biri. Tertemiz denizinin yarattığı ileri görüş mesafesi, kayalık dip yapısından kaynaklanan zengin sualtı flora ve faunası, Kaş’ın bir tatil kasabası olarak taşıdığı cazibe, öne çıkmasının sebeplerinden bazıları. Bölgede büyük tesislerin olmaması, Kaş’ta denizin temizliğini sürdüren en büyük etken. 2012‘de Kaş Kekova Deniz Koruma Alanı ilan edilmesi ile bazı bölgelerde tüm su ürünleri avcılığı yasaklanmış, bazı balık stoklarının korunması hedeflenmiş. Ayrıca antik zamanlardan beri ticaret gemilerinin geçiş noktası olan Kaş ve çevresinde birçok batık da bulunuyor. 

Kaş’ta Serbest Dalış

Kaş’ın serbest dalışta öne çıkmasının en önemli sebebi, kıyıdan sadece yüzerek 65 metre derinlikte noktalara ulaşabilmek ve görüş mesafesinin çok yüksek olması. Bunun yanı sıra su altında akıntının fazla olmaması, su sıcaklığının 27 dereceyi bulması da bir avantaj. Kaş’ın hem lojistik hem ekonomik hem de tatil keyfi açısından dalışçıya seçenekler sunması da önemli bir nokta. Çünkü dünyadaki önde gelen serbest dalış noktalarının bazılarında yemek yiyebileceğiz iyi restoranlar bulmak bile mümkün değil. Tüm bunları topladığınızda Kaş’ın dünyada bir benzeri olmadığı söyleniyor.

Kaş’ta sadece serbest dalışa odaklanmış bir okul bulunuyor. Buradaki iki eğitmen ile birlikte ilk defa serbest dalış tecrübesi yaşayabilir ya da farklı seviyedeki eğitimler alabilirsiniz. Mesela sadece su altında fotoğraf çekme konusunda ilerlemek isteyen biri bile bu eğitimleri alabilir.

Saklıkent Jeep Safari

Kaş’a 63 km uzaklıkta bulunan Saklıkent Kanyonu, Türkiye’nin en uzun kanyonu. Sıcak yaz günlerinde kanyonun soğuk sularını ziyaret etmek bir gelenek olmuş. Kaş’tan yola çıkan üstü açık jeep’ler ile sabahtan akşama kadar sadece kanyonu değil etrafdaki bir çok yeri de gezmiş oluyorsunuz.
Üzümlü köyünde verilen hafif bir köy kahvaltısından sonra Saklıkent – Gizli Kent- Patara – Xantos- Kaputaş Plajı şeklinde ilerleyebiliyor tur. Üzümlü’den sonra bir süre jeepler arasında su savaşı yapmak bir gelenek haline gelmiş. Her tur firmasının kendine göre bir rotası olabiliyor. Kahvaltı, öğlen yemeği, giriş ücretleri dahil bir fiyat ödüyorsunuz. (150 TL.) 
Kanyonu profesyonel tur rehberinin eşliğinde yürümek çok yerinde oluyor. Çünkü tecrübeleri sayesinde hangi noktada nasıl hareket etmeniz gerektiğini çok iyi biliyorlar. Öğlen yemeği kanyonda suyun kenarında kurulmuş restoranlardan birinde veriliyor.
Patara’da isterseniz antik kenti de gezebiliyorsunuz. Kaputaş plajında denize girebileceğiniz kadar mola da veriliyor.

Yamaç Paraşütü

Kendinizi 650 metre yükseklikteki kalkış pistinden rüzgarın kollarına bıraktığınızı hayal edin. Ya da hazır Kaş’a gelmişken hayal etmekle kalmayıp deneyin! Tandem uçuşu Kaş’ın hemen üstündeki Asas Dağı’nın eteklerinden başlıyor ve masmavi suların üzerinden süzülerek Meis manzarasına doğru akıyor. Tandem yamaç paraşütleri yolcu ve pilotu beraber taşımak üzere dizayn edilmiş kanatlardır. Bu kanatlar açık bir şekilde 15-20 derecelik eğime sahip olan kalkış pistine serilir, pilot ve yolcu kanada bağlanır. Pilot kanadı kontrol ederken, yolcu da ona yardımcı olmak için birkaç adım atar ve daha ne olduğunu anlamadan ayakları yerden kesilir. Hava koşullarına bağlı olarak uçuş ortalama 20-30 dakika sürer.

Tekne Turları

Doğal ve tarihi güzelliklerin harmanlandığı Kekova turu, Kaş’a gelip de mutlaka yapılması gerekenler arasında. İki seçeneğiniz var; ya Kaş limanından hareket eden teknelerden biriyle çıkacaksınız (ki Kaş’tan kekova bölgesine gidiş ve dönüş toplam üç saat sürüyor bu şekilde) ya da Üçağız’da bekleyen teknelerden birini tercih edeceksiniz (bu durumda Kaş’tan Üçağız’a, yani Kekova bölgesine 35 dakikada araçla gidiyorsunuz ve o 3 saat size kalmış oluyor). Kekova bölgesi olarak adlandırılan bölge adını Kekova adasından alıyor; Batık Şehir (Kekova), Simena ve Üçağız’ı kapsıyor. Üçağız köyünden başlayan tekne turunda Kekova bölgesinin muhteşem koylarında yüzebilir, altı camlı tekneden sular altında kalmış Batık Şehir’i izleyebilir, korsan mağarasını keşfedebilir, Simena Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Turlar öğle yemeğini de içeriyor. Dilerseniz kendi arkadaş grubunuzla size özel bir tekne de kiralayabilirsiniz, o zaman rota dışındaki koyları da görme şansınız olur.

Deniz Kanosu

Kaş’ta denizle ve antik kentlerle iç içe olmanın en doğal yolu kürek çekmek. Deniz Kanosu, eskimolardan kalma kanoların sportif hale getirilmesi ile yapılan bir aktivite. İki veya tek kişi olarak binebileceğiniz kanolar ile Kaş etrafında farklı rotaları gezebiliyorsunuz. 

Kekova Turu

Deniz kanosu turlarına katılarak, Kekova’nın su altında kalmış antik şehir kalıntılarını yakından görebilmeniz mümkün. Sıcaktan en az etkileneceğiniz bahar ayları bu tur için en ideal dönem. Yaz aylarında sıcaktan çok etkilenmemek için bazı turlar sabah 7’de yola koyuluyorlar.
Batık şehir turu için önce kara yoluyla Kaş merkezden Üçağız’a varıyorsunuz. Burada rehberden gerekli bilgileri aldıktan sonra hep birlikte Tersane Koyu’na kürek çekiyorsunuz. Burada isteyenler yüzebiliyor. Daha sonra batık kentin üzerinde, rehberin açıklamaları eşliğinde kano ile dolaşıyorsunuz. Bu arada deniz kanosu batık kenti en yakından görmenizi sağlayacak aktivite. Çünkü teknelerin bu kadar yaklaşması, ya da burada yüzmek yasak.
Öğle yemeği için Kaleköy’de mola veriliyor. Daha sonra Üçağız’a geri dönüp, tur minibüsü ile Kaş’a geri dönüyorsunuz.
Kekova turuna bölgedeki Aperlai antik kentini de ekleyerek yapan,turlarda bulunuyor.

Yoga

Kaş ta bir çok yoga merkezi bulunuyor.

At Safari

Kaş’ın civarında ata binebileceğiniz iki at çiftliği bulunuyor. O yüzden at ile geziler Kaş’ta yapılacak aktivitelerden biri haline gelmiş. Hiç ata binmemiş ya da atlardan korkuyor olabilirsiniz. Hiç sorun değil, çünkü çiftlikteki atlar eğitimli ve sizi belirli rotalar üzerinde hiç sorun çıkarmadan taşıyorlar. 

Yürüyüş – Likya Yolu

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası… 1992 yılında Kate Clow tarafından başlanan Likya Yolu işaretleme çalışmaları 1999 yılında tamamlandı ve yol yürüyüşçüler için çok daha güvenli bir hale geldi. Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçildi. Ayrıca dünya üzerinde bir geminin tamamının çıkarılabildiği ilk sualtı kazısı bu bölgeden görülebilen Amerikan Koyu’nda yapıldı. Parkur üzerindeki yerleşim birimlerinde konaklama olanağı var. Tamamı işaretlenmiş olan parkurun bakımı sponsor kuruluşlar ve gönüllüler tarafından düzenli olarak yapılıyor.

Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alıyor. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunuyor.

Likya Yolu’nun 11. etabı olarak bilinen Kaş-Aperlai rotasının ilk 4,5 km’lik bölümü olan Kaş-Limanağzı rotası, Kaş’a gelmişken keyifle yürüyebileceğiniz bir alternatif. Sizin temponuza da bağlı tabii ama 1,5-2 saatte rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Yol boyunca oldukça güzel manzaralar bekliyor sizi. En güzeli de muhteşem bir koya varıyor olması bu rotanın. Denize girip soğuk bir şeyler içip tekneyle de dönebilirsiniz isterseniz.