Kaş Nerede ve Nasıl Gidilir

Kaş, Antalya şehrinin ilçesidir. Antalya Merkez’in 187 km batısında yer alır. Dünyanın en uzun 10 yürüyüş rotasından biri olan Likya yolunun en popüler duraklarından birisidir. Batısında Eşen Çayı ile Fethiye’den ayrılmaktadır. En kuzeyinde Elmalı köyü bulunurken; doğusunda Demre ve Üçağız bulunmaktadır. Güneyinde ise boydan boya Akdeniz uzayıp gitmektedir. Konumu ile Türkiye’nin ve artık dünyanın en popüler dalış noktalarından biri haline gelmiş olması ile beraber, yaz tatilinin de vazgeçilmez tatil beldelerinden biridir.

Hava yolu ile Kaş’a nasıl ulaşılır?
Kaş’a Antalya Hava Limanı ya da Dalaman Hava Alanı’ndan servis, toplu taşıma, transfer ya da taksi ile ulaşabilirsin. İki havalimanına da sene boyunca Türkiye’deki bir çok merkezi noktadan uçuş olduğu gibi kimi yurtdışı ülkelerden de uçuş düzenlenmektedir.

Kaş’a hava yolu ile ulaşım hakkında daha fazla detay için : Kaş’a En Yakın Havalimanları yazımızı okuyabilirsin.

Dalaman Hava Alanı’ndan Ulaşım
Dalaman’dan Kaş’a taksi, özel transfer, shuttle servis ya da Batı Antalya otobüslerini kullanarak ulaşabilirsin.

Taksi
Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en kolay yollarından biri dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi taksi ancak fiyatlar biraz pahalı. Fiyatlar 50 Euro ile 70 Euro arasında değişmekte. Kaş ile Dalaman arasının 150 km olduğunu ve yolculuğun ortalama iki saat süreceğini belirtmiş olalım.

Shuttle servisler
Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en ucuz yolu shuttle servisler. Yalnız bu servisler çoğunlukla tatil sezonunda çalışmakta ve gelmeden önce shuttle hizmeti veren transfer firmalarını arayarak rezervasyon yapman gerekmekte. Yılboyu çalışan firmaların sezon dışındaki seferleri alana inen uçak sayısı gibi daha sınırlı. Shuttle servislerle alandan Kaş merkeze kadar aktarmasız ulaşım sağlanmakta.

Havaş ve Batı Antalya otobüsleri
Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en uzun yolu Havaş arabalarını ve ardından Batı Antalya arabalarını kullanmak. Havaş arabalarını kullanıp 1 saat sürecek yolculuk ile Fethiye otogarına; oradan da Batı Antalya arabaları ile 2 saat sürecek yolculuk ile Kaş’a ulaşmalısın. Yani toplamda duraklarda geçireceğin ve otogara varış ile aktarma yapacağın aracın kalkışı arasındaki süre hariç 3 saatte Kaş’ta olacaksın. Bu yolu ancak alana iniş saatine bağlı olarak Batı Antalya servis saatlerinin uygun olması durumunda kullanabilirsin.

Antalya Hava Limanı’ndan ulaşım
Antalya Hava Limanı ile Kaş arası yaklaşık 190 kilometredir. Dalaman’dan Kaş’a ulaşımda olduğu gibi Antalya Hava Limanı’ndan da Kaş’a taksi, özel transfer, shuttle servis ya da Batı Antalya otobüslerini kullanarak ulaşabilirsin. Şu an için Antalya Kaş arasında shuttle hizmeti veren bir firma bulunmamaktadır.

Taksi ile ulaşım
Antalya Hava Limanı’ndan Kaş’a taksi ile ulaşım ücreti 100-110 euro arasında değişmekte. Yolculuk yaklaşık 3-3.5 saat sürmekte.

Havaş, Belediye Otobüsleri ve Batı Antalya otobüsleri ile ulaşım
Antalya Havalimanı’na indikten sonra iç hatlar bölümündeki Havaş arabalarını ya da belediye otobüslerini kullanarak yarım saatlik yolculuk ile Antalya Otogarı’na gelebilir. Antalya Otogarı’ndan da Batı Antalya arabalarını kullanarak 4 saatte Kaş’a ulaşabilirsin. Bu yolu ancak alana iniş saatine bağlı olarak Batı Antalya servis saatlerinin uygun olması durumunda kullanabilirsin.

Kaş’a Farklı Şehirlerden Otobüs ile Ulaşım
Kendi aracınla gelmiyorsan, ve kara yolundan ama otobüs ile gelmeye karar verdiysen, İstanbul, Ankara ve İzmir’den Kaş’a, farklı firmalar tarafından sağlanan direk otobüs seferleri bulunmakta. Bu seferlerin gün içerisindeki sayısı tercih edeceğiniz firmaya ve gelmek istediğiniz mevsime göre değişmekte. Ayrıca diğer şehirlerden Fethiye ve Antalya otogarlarına gelen otobüs firmalarını kullanabilirsin. Yaz aylarında daha sık olmak ile beraber aktarma yapacağın bu otogarlardan yaz aylarında daha sık olmak ile beraber belli bir saate kadar Kaş’a hergün araç bulunmakta.

Karayolu ile Kaş’a nasıl gidilir?
Kaş’a, geldiğin yöne göre iki şekilde ulaşabilirsin. Bunlardan biri doğudan yani Antalya tarafından, diğeri ise batıdan yani Muğla-Fethiye tarafından.

Batı’dan ulaşım
Aşağıda bulunan haritadan da göreceğin üzere Muğla Kaş arası 218 km yaklaşık 3 saat 19 dakika. Muğla’dan Kaş’a doğru takip edeceğin güzergahı ve güzergah üzerinde bulunan noktaların Kaş’a olan uzaklığı ise aşağıdaki gibidir.

Muğla (218 km) > Köyceğiz (174 km) > Göcek (130 km) > Fethiye (105 km) > Kalkan (25 km) > Kaş.

Doğu’dan ulaşım
Doğudan Kaş’a nasıl ulaşacağını belirttiğimiz haritaya aşağıdan ulaşabilirsin.

Antalya Merkez Kaş arası yaklaşık 190 km. Yol epey virajlı olduğundan dolayı yolculuk süren tahminen 3.5 saat. Toplu taşıma aracı kullanacaksan bu süre 4 saat’e kadar çıkabiliyor. Takip edeceğin güzergah ve yol üzerindeki durakların Kaş’a olan uzaklığı aşağıdaki gibidir.

Antalya (190 km) – Kemer (145 km) – Kumluca (131 km) – Finike (75 km) – Demre (45 km)

Kaş İçinde Ulaşım  yazımızı okuyunuz…