Gökçeada ZEYTİNLİKÖY, Aya Teodoroi

Zeytinliköy, Gökçeada’ya geldiğinize değecek, mutlaka gezip görmeniz gereken, bir tepenin yamacında kurulu, adından da anlaşılacağı gibi etrafı çok sayıda zeytin ağacıyla çevrili ve daha çok Rum vatandaşlarımızın yaşadığı şirin otantik bir rum köyüdür.
Yaz, kış ziyaretçisi olan, ilgi çeken Zeytinliköy, mimarisiyle de etkileyicidir. zakkum çiçeklerinin süslediği Yıkık taş evleri yanında oldukça iyi restore edilmiş evleriyle hayranlık uyandıran,adanın en güzel köylerindendir.

gokceada zeytinlikoy


Yaz sezonunda, günlük olarak hareketli ve bir çok rum tatlısı tadıp, dibek kahvesi içeceğiniz kafeler bulunuyor. Genel olarak menülerde sakızlı muhallebi, kahve ve frappe bulunuyor.
Merkeze 3 km. uzaklıktaki köy, koruma altındaki dört köyden biri. Adanın en eski kilisesi olan Agios Georgios Kilisesi bu köyde.
Dünyadaki 300 milyon ortodoks Hiristiyanın ruhani lideri olan 1.Bartholomeos 1940 yılında Zeytinli’de doğmuş. 1991 yılında Patrik ilan edilen Bartholomeos, senede birkaç kez doğduğu evi ziyarete geliyor.
Köye giden yolun kenarlarında rastladığınız böğürtlenlerden tatmadan geçmeyin .

Dibek kahvesi, içi oyulmuş çukur bir taş içine konulmuş kahve çekirdeklerinin, ağır demir çubukla, ezildikten sonra elekten geçirilmesiyle yapılıyor. Kahve, günlük taze taze hazırlanıyor.

Zeytinliköy Videomuzu İzleyiniz

ZEYTİNLİKÖY KAFELERİ

Müzik : Greek Game of Thrones Theme Cover – Το χασάπικο του Γιάννη του Χιονιά