GÖKÇEADA ALIŞVERİŞ ve Hediyelik Dükkanları


Gökçeada’da Alışveriş ve Aktiviteler
Alışveriş
Gökçeada son yıllarda bir organik ada olma yolunda hızla ilerliyor. Dolayısıyla buradan alınabilecek başlıca ürünler organik olanlar. Adada organik sertifikalı olarak zeytinyağı, süt ürünleri ve bal çıkarılıyor.

Gökçeada’nın zeytinyağı, düşük asit derecesi ve organik olması sebebiyle çok değerli. Adada organik tarım sertifikalı zeytinyağı markalar bulunuyor. Bunların merkezdeki satış mağazalarında tadım yaparak alışveriş yapmanız mümkün. Bazılarında kendi ürettikleri zeytinyağlı sabun ve salça, tarhana, kekik çeşitli doğal ürünler de bulunuyor.

Adanın bozulmamış doğasında ortaya çıkan bal da saf ve lezzetli oluyor. Florasındaki bol kekikten dolayı ortaya çıkan kekik değerli bir bal. Adada doğal yöntemlerle ev reçeli yapan birçok yer bulunuyor. Domates ve karadut reçeli adaya özgü reçel çeşitleri.

Efibadem, Rumlardan esinlenerek yaratılmış bademli kurabiye. Adaya özgü bir yiyecek olarak alınabilir.
Şarapçılık köklü bir gelenek olarak hala bazı evlerde yaşatılıyor. Ev şaraplarıyla ünlenen adada son yıllarda şarap markaları da oluşmaya başlamış.

Pazar günleri ada merkezinde kurulan açık pazardan Gökçeadalı köylülerin kendi ürettikleri salça, pekmez, salamura zeytin, keçi peyniri, bal, tarhana, kurutulmuş kekik-adaçayı gibi ürünleri alabilirsiniz.

Yukarı Kaleköy deki İmroza Ekolojik Yaşam Atölyesi, tüm doğa ve doğal ürün sevenlerin uğrak mekanı. Gökçeada’nın zeytinyağı, yağmur suyu, keçi sütünden sabunlar; doğal yağlarla yapılmış kolonyalar ve özel tasarım mumların her biri el yapımı ve “ada kokulu”.Upload Image...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir