Bozcaada Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Bozcaada nereye bağlı diye sorarsanız hemen cevabını verelim.Bozcaada, Çanakkale ilimize bağlı ve ülkemizin “Köye sahip olmayan tek ilçesi” olarak ön plana çıkıyor.

Çanakkale boğazına yakın mesafede bulunan ada, Ege denizinde yer alan harika bir ada aslında. Adaya, Çanakkale’nin Geyikli beldesinden kalkan feribotla ile ulaşmanız mümkün.

Bozcaada-nerede

Bozcaada Haritası – Bozcaada Nerede Harita?

Bozcaada’ya ulaşım hakkındaki bilgileri Bozcaada’ya Nasıl Gidilir yazımda zaten en ince ayrıntısına kadar anlattım.

Özellikle kara yolu, hava yolu ve şahsi aracıyla ulaşacaklar için önemli bir bilgi kaynağı olacaktır.

Feribot’dan indikten sonra, ilçeye ayak bastığınızda ada yaşamının güzelliği ile bir anda adanın büyüsüne kapılabiliyorsunuz.

İlk olarak merkezde bulunan ara sokakların tadına çıkarmaya başlayın. Sonrasında zaten halkın sıcaklığı ile bir anda kendinizi ada hayatına adapte etmiş olacaksınız.

Bozcada İçinde Ulaşım

Adanın merkezinde olduğunuz sürece hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. O dar sokakları adımlamaya başlayacağınız zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Bunun dışında 2015 yılından itibaren adanın merkezinde araç kullanımına kısıtlılık getirilmiş. İskeleden indikten sonra eğer arabanız ile gelmişseniz otomobilinizi belediyenin ücretsiz otoparklarından birine park etmelisiniz. Merkez dışındaki plajlara ulaşmak için arabanızı tabi ki de kullanabilirsiniz.

Adada en çok tercih edilen ulaşım aracı ise minibüs. Minibüslerle Ayazma, Akvaryum ve Habbele plajlarına gitmek mümkün. Ayazma 3 lira , Akvaryum ve Habbele ise 4 lira. Ayrıca minibüsler günbatımı için rüzgar güllerinin bulunduğu bölgeye de sefer düzenlemekte.

Adada taksi kullanmak isterseniz ortak bir taksi durağı bulunmamakta. Bu yüzden taksi şoförlerine cep telefonlarından ulaşmanız gerekiyor. Ada merkezinden Ayazma arası taksi ile 20 lira.