Assos ta Ne Alınır – ASSOS ALIŞVERİŞ

Assos’a geldiğinizde mutlaka bölgede yetişen zeytinlerden, zeytinyağından ve zeytinyağından üretilen sabunlardan edinmelisiniz. Hem zeytinyağı sabunu saçlarınıza ve cildinize de iyi gelecektir.
Almanız gereken bir diğer ürün ise kekik. Kaz Dağları’nın eteklerinde yetişen taze veya kurutulmuş kekik, kekik suyu ya da pek çok şifalı otu satın alabilirsiniz.

İsterseniz Assos merkezde yer alan mağazalardan ve çarşıdan otantik ve özgün tekstil ürünleri satın alabilirsiniz. Yöreye özgü hediyelik eşyalar, süs eşyaları veya değerli taşlardan ya da doğal taşlardan yapılmış takılar bulabilirsiniz. Athena Tapınağı ya da Medusa başları gibi, bölgenin tarihini yansıtan figürleri alabilirsiniz. İsterseniz süslü, işlemeli seramik tabaklar ya da ahşap oyma ürünler de satın alabilirsiniz.

Hafta içi kurulan semt pazarlarında organik ve taze meyve sebze bulabilirsiniz. İsterseniz reçel, marmelat gibi halkın el emeği olan ürünleri satın alabilirsiniz. Hatta köylü kadınların ürettiği el dokuması ürünleri, örtüleri veya kilimleri temin edebilirsiniz.

Bölgede dokunan el halıları ve kilimlerin kendine özgü desenleri mevcut. Kalitesi de gerçekten farklı. Tarz ve desen olarak da oldukça otantik desenler tercih edilmiş. Hoşunuza giden dokumalar olacaktır.