Assos Plajları ve Koyları

ASSOS ANTİK LİMAN

Assos Antik Limanı, ufacık ve etkileyici bir yer. Eski palamut depolarının restore edilmesi ile ortaya çıkan butik oteller ve kamping alanları bulunuyor. Sit alanı olduğu için yeni bina yapılması yasak. Ufak mendireği sayesinde balıkçı tekneleri için konunaklı bir barınak aynı zamanda. Assos Liman daha çok konaklama ve restoranları için tercih ediliyor.

Kamping hizmeti de veren denize sıfır tesislerin önünde tahtadan basit iskeleler yapılmış. Üzerlerine şemsiye, şezlong ve yastıklar konularak konforlu bir ortam yaratılmış. İskelelerden atlayarak ya da merdivenlerini kullanarak denize rahatlıkla girebilirsiniz. Gün boyunca lezzetli ege mezeleri ve balık çeşitleri yiyebilirsiniz.

Assos Limanından denize girmek insana huzur veriyor. Yüzerken karşınızda kayalık bir tepenin eteğine kurulmuş görkemli taş binalardan ve zeytin ağaçlarından oluşan bir manzara var. Kendinizi mitolojiden bir karakter gibi hissetmeniz mümkün…Deniz suyu havuz gibi, ama dibi taşlık. Üstelik antik limanın batık olan kısımlarının üzerinde yüzüyor da olabilirsiniz. Deniz suyu için her mevsim soğuk diyebiliriz.

KADIRGA KOYU

Kadırga, Assos’un hemen güneyinde, kara yoluyla 2 km. uzaklıkta bir koy. Assos civarında konaklamak ve denize girmek için tercih edilen başlıca yerlerden biri. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan inerek ulaşıyorsunuz koya. Koy temiz, her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu.

Geniş, uzun ve taşlık bir plajı var Kadırga’nın. Denizi tertemiz ve berrak, zaten mavi bayrak ödülü almış. Denizin içindeyken yemyeşil dağ manzarasına karşı yüzmesi çok keyifli. Akşamüstü başlayan imbat rüzgarları sıcaktan bunalmanızı da engelliyor. Her tesisin önünde şemsiye ve şezlongları bulunuyor. Ayrıca kıyı boyunca yemek yenilebilecek birçok restoran bulunuyor.

Osmanlı zamanında donanmanın merkez üssü Midilli Adası idi. Savaş zamanı kadırgalar Midilli’den savaşa gider, dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip burada bulunan meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirdi. Kadırgalar bu koya çekildiğinden bu adı almıştır.

KORUOBA

Assos’dan Babakale yönüne doğru giderken, Yeşil Liman tabelasından sonra sağdan denize doğru inen 2. yol sizi bu koya ulaştıracak. Koruoba köyünün içinden geçtikten sonra biraz dolambaçlı ama muhteşem manzaralı bir yoldan sahile ineceksiniz.

Burası Koruoba köyünün yalı kısmı. Turistik tesis olarak sadece bir motel ve bir butik otel bulunuyor. Yerleşim daha çok son yıllarda yapılan az sayıda yazlıklardan oluşuyor.

Koruoba’da aslında iki küçük koy bulunuyor. İlkine ‘çay evi denizde’ sloganlı motel tabelasını takip ederek varabilirsiniz. İkinci koyda da bir butik otel bulunuyor. Koyda otelin tahta iskelesi de var.

ASSOS SİVRİCE

Assos’dan Babakale’ye doğru giderken 9 km sonra Bektaş Köyü çıkacak karşınıza.
Bektaş Köyü’nin içinden geçerek yaklaşık 3 km. denize doğru ineceksiniz. Böylece Sivrice Feneri’nin olduğu koya ulaşmış olursunuz.

İndiğiniz yerden yani Sivrice’den sağa doğru ilerleyen  uzun bir sahil yolu bulunuyor. Yol Sokakağzı’nda son buluyor.
Sivrice yanındaki Sokakağzı’na oranla turizmin yeni yeni gelişmeye başladığı dolayısıyla daha tenha bir koy.

Son yıllarda daha çok köylülerin açtığı pansiyonlar ve salaş balık restoranları bulunuyor. Tahta masalı mütevazi restoranları uygun fiyata balık yiyebileceğiniz yerler.

Sivrice’nin dar, taşlık bir plajı bulunuyor. Denize rahat girilmesi için her tesisin önüne tahta iskeleler yapılmış. Midilli’ye en yakın yer olduğu için, ada elle tutulacak kadar yakın görünüyor.

Sivrice’nin bitişiğinde gizli bir koy daha bulunuyor. İskele koyu denilen yerde sadece üç motel bulunuyor. 500 metre uzunluğunda kumdan bir plajı var. Gizli köşeleri keşfetmeyi sevenler burayı mutlaka görmeliler.

Sivrice Feneri, 2009 yılında 10 yıllığına kiralanarak aynı zamanda bir kütüphaneye gönüştürülmüş. Yeni sahipleri diyor ki: Her ülkeden her denizdeki, her göldeki, her nehirdeki deniz fenerlerinin ve öykülerinin, orada yaşayanların anılarının ve maceralarının, düşlerin, umutların tanımlandığı, irdelendiği, anlatıldığı her dilden yazılmış yapıtlar bir deniz feneri mekanında toplansın istedik, “Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi” ni kurma çabasına girdik.
www.sivricefeneri.org